هیئت منتظران امام زمان(عج) گیوریهای مقیم تهران
خیابان خاوران شهرک مشیریه خیابان سازمان آب کوچه شهید دولت آبادی پلاک33
شنبه 2 اسفند‌ماه سال 1393 :: 21:13
 
فرهنگ مانند هوایی است که تنفس می کنیم حال اگر پاک باشد یا کثیف اثرات متفاوتی بر جامعه می گذارد.

مقام معظم رهبری


مطالب در ادامه مطلب‌‌....  
_فرهنگ چیست؟

فرهنگ یک ملت عبارت است از ذهنیات و اندیشه ها و ایمان ها و باور ها و سنت ها و آداب ها و ذخیره های فکری و ذهنی است _تاثیر فرهنگ در آینده یک ملت و یک کشور با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

به نظر ما اینگونه است که بخش عمده فرهنگ همان عقاید و اخلاقیات یک فرد یا یک جامعه است.در واقع عقاید یا اخلاقیات رفتار های انسان را شکل می دهند و بوجود می آورند‌.خلقیات اجتماعی رفتار های اجتماعی را بوجود می آورد.بنابر این درست است که مقوله فرهنگ در موارد زیادی شامل رفتار ها هم می شود‌.لیکن اساس و ریشه فرهنگ عبارت است از عقیده و برداشت و تلقی هر انسانی از واقعیات و حقایق عالم و نیز خلقیات فردی و اجتماعی و ملی.مثلا عزخ و اراده،غرور ملی،احساس توانایی،احساس قدرت بر اقدام عمل و سازندگی،انضباط،نشاط،همکاری و مشارکت.اگر فرض کنیم ملتی همراه با ایمان و عقیده ای که دارد این اخلاقیات را هم دارا باشد،خواهیم دید که چه قدر در رسیدن به اهداف و آرمان هایش به او کمک خواهد کرد.بنا براین به نظر ما مقوله فرهنگ از نظر تاثیرش در آینده یک ملت و یک کشور با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

_سه عرصه مهم در فرهنگ کشور عبارت اند از:

۱)در عرصه تصمیمات کلان کشور:یعنی فرهنگ به عنوان جهت دهنده به تصمیم های کلان کشور حتی تصمیم های اقتصادی،سیاسی،مدیریتی و یا در تولید نقش دارد.بنابراین فرهنگ مثل روحی است که در کالبد همه فعالیت های گوناگون کلان کشوری حضور و جریان دارد‌‌.
۲)فرهنگ به عنوان شکافنده به ذهن و رفتار عمومی جامعه است:یعنی چیز هایی که در فرهنگ عمومی ما ضعیف است یا جایش کم است یا به قول برخی به دوز بالاتری نیاز دارد کدام است؟
اول انضباط است که کشور ما به نهایت انضباط نیاز دارد.__اعتماد به نفس ملی یعنی احساس عزت کردن از این که من اهل ایرانم و با افتخار به ایرانی یا مسلمان بودن خود بنازیم و اگر بر ما ناسیونالیسم نام نهادند نگران نشویم زیرا که ما جنبه ی مثبت آن را رعایت می کنیم__غیرت ملی و اسلامی یعنی که اگر ببینیم که دارد توسط دشمن بر مرز های جغرافیایی و ملی ما تعارض می شود خونمان به جوش آید.__موارد دیگر نیز شامل فرهنگ ازدواج،خانواده،اداره،الگوی مصرف و سائل زندگی و فرهنگ لباس است که البته خیلی ها می گویند که لباس را باید با مد روز خریداری کرد.که مقام معظم رهبری در جمله زیر پاسخشان را داده است.
مقام معظم رهبری:((بنده با مد موافقم و جزو آدم هایی هستم که به مد گرایش دارم اما مدی که از داخل بجوشد))
چون مد یعنی ابتکار و نو آوری نه چیزی که بیرون می آید،ابتکار و نو آوری نیز توسط نوع فکر و اندیشه مختلف است پس مدی که بوجود می آید باید با توجه به فرهنگ خودمان باشد و از داخل کشور بجوشد‌.
۳)عرصه سوم فرهنگ به عنوان سیاست های کلان آموزشی و علمی و دستگاه های موظف دولت است یعنی آموزش و پرورش و آموزش عالی و بهداشت و درمان و...آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 2008
جست و جو

Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت